Up Up

Presentation evening

click me

Entry Forms & info.

Meet pack L3 (2018)

click me

 

HiteK

click me

 

Programme

click me


Results

click me

Awards

Championships

Perpetual shields awarded to the winner of all 100m races.

 

Keepsake trophy (varied) for all champsionship finalists (1st to 8th).

salver

 

1st to 3rd place medals for all age groups, all events.

New for 2014 (onwards)

The Lord Mayors Salver awarded to top performing Boy and Girl

 

Age group acheivement awards
(Boy and Girl)

Junior (9-10)
Intermediate (11-13)
Youth (14-16)
Senior (17 and over)

 

Disability achievement award

Archived BAGCATS

click me

 

Relays

Perpetual trophies awarded to the Mens and Ladies relay team winners.

Relay trophies

Leeze Shield

The Leaze Shield is awarded in recognition of endeavour and excellence. Nominations are invited from the clubs within the City Of Plymouth group for deserving candidates.

Leeze sheild

The Chairman will then decide who receives the award which will be presented at the Lord Mayors parlour along with our other prize winners.

 

Galleries

2016 click me
2015 click me
2014 click me
2013 click me
2012 click me
2011 click me
2010 click me
2009 click me
2008 click me

 

Picture requests

Please email webmaster@
plymouthswimming.co.uk

email me enquiry

 

All pictures have been taken by Richard Davies (unless otherwise stated) - they are free for personal use but it is requested that any picture used for publication in another media must be credited with the photographers name.

 

problem Pictures can only be requested by the swimmer, a parent of the swimmer or their club secretary.

 

Photographs of swimmers competing in the City of Plymouth Championships may be taken and placed on the the City Of Plymouth website.


Any parent not wishing their childs photo to be taken should contact the Hon: Competition Secretary before the start of the gala.


If you have an objection please fill out the child photographic refusal form below and send the completed form to the webmaster.

Child photographic refusal form

download

Swimming

RNRM

2017 Championships

Champions

Ladies

100m Freestyle - Aegean Bramley - Caradon

100m IM - Jessica Manning - Devonport

100m Backstroke - Isabelle Stephens - Plymouth Leander

100m Breaststroke - Emily Lawrence - Kingsbridge Kingfishers

100m Fly - Aegean Bramley - Caradon

Mens

100m Freestyle - Peter Manuilov - Plymouth Leander

100m IM - Finley Bauden - Devonport

100m Backstroke - Jackson Spry - Caradon

100m Breaststroke - Nathaniel Rookes - Tavistock

100m Fly - Peter Manuilov - Plymouth Leander

Relays

Ladies - Devonport

Mens - Devonport


 

2016 Champtionships

Presentations by Sarah Millington (Dinnaton) - 2015-2016 City Of Plymouth ASA chairman.

Event 8 - Girls 100m Fly Finalists

Event 9 - Boys 100m Backstroke Finalists

1 De Jager, Emma 15 PLYW 1:10.29
2 Bramley, Aegean 14 DINW 1:10.71
3 Brownridge, Aimee 12 PLYW 1:13.61
4 Harries, Megan 15 PLYW 1:14.21
5 Haque, Miraal 14 PLYW 1:16.63
6 Arundel, Gemma 16 TSC 1:18.09
7 Lawrence, Rosie 13 KKSC 1:18.41
8 Rickards, Ashley 13 CRNW 1:19.08

1 Osrin, Tommy 15 PLYW 1:05.32
2 Rookes, Nathaniel 23 TSC 1:05.55
3 Spry, Jackson 15 CRNW 1:06.99
4* Cusack, Ben 16 KKSC 1:07.41
4* France, Jake 16 TSC 1:07.41
6 Wong, Ray 15 PLYW 1:08.34
7 Suckling, Ben 14 CRNW 1:10.20
8 Morgan, George 17 TSC 1:10.36

Event 17 - Boys 100m IM Finalists

Event 18 - Girls 100m IM Finalists

1 France, Jake 16 TS 1:06.84
2 Cusack, Ben 16 KKSC 1:07.41
3 Morgan, George 17 TSC 1:08.11
4 Brady, Joseph 16 DRSA 1:08.14
5 Spry, Jackson 15 CRNW 1:13.98
6 Mills-Shute, Sam 15 CRNW 1:16.01
7 Langmead, Stanley 15 DRSA 1:16.72

1 Manning, Jessica 16 DRSA 1:07.00
2 Stewart, Jess DRSA 1:15.64
3 Abenethy, Isobel 16 DRSA 1:17.02
4 Francis, Amber 16 TSC 1:17.48
5 Arundel, Gemma 16 TSC 1:18.50
6 Glemens, Jessamy 16 TSC 1:19.00
7 Pitt, Lucy 14 DINW 1:19.71
8 Meredith, Laura 16 TSC 1:22.10

Event 26 - Boys 100m Fly Finalists

Event 27 - Girls 100m Backstroke Finalists

1 Rayment, Callum 17 PLYW 59.55
2 Cleal, Will 16 PLYW 1:02.18
3 Brady, Joseph 16 DRSA 1:05.30
4 France, Jake 16 TSC 1:07.64
5 Chan, Huggins 16 PLYW 1:08.92
6 Morgan, George 17 TSC 1:09.81
7 Spry, Jackson 16 CRNW 1:13.05
8 Roebuck, Adam 16 CRNW 1:13.98

1 Gribble, Rebecca 17 PLYW 1:09.18
2 Bramley, Aegean 14 DINW 1:10.73
3 Aspen, Isobel 15 CRNW 1:11.23
4 Pears, India 14 PLYW 1:11.24
5 Steer, Lucy 14 DINW 1:13.44
6 Clemens, Jessamy 16 TSC 1:14.67
7 Ray, Charlotte 14 MK 1:15.87
8 Cragg, Megan 13 PLYW 1:16.27

Event 35 - Girls 100m Breastroke Finalists

Event 36 - Boys 100m Breastroke Finalists

1 Manning, Jessica DRSA 1:16.18
2 Teague, Sarah 15 TSC 1:16.77
3 Aspen, Isobel 15 CRNW 1:24.18
4 Francis, Amber 16 TSC 1:24.94
5 Harries, Megan 13 PLYW 1:25.68
6 Cragg, Megan 13 PLYW 1:26.46
7 Marls, Maise 15 PLYW 1:26.49
8 Chitty, Hannah 16 TSC 1:27.01

1 Rookes, Nathaniel 23 TSC 1:08.76
2 Bowden, Finley 17 DRSA 1:11.66
3 Osrin, Tommy 15 PLYW 1:15.90
4 Francis, Alex 18 TSC 1:18.42
5 Cusack, Ben 16 KKSC 1:18.70
6 Cory, Jenson 15 CRNW 1:23.22
7 Mills-Shute, Sam 15 CRNW 1:23.40
8 Roebuck, Adam 16 CRNW 1:28.63

Event 37 - Boys 4 x 50m Freestyle Relay

Event 38 - Girls 4x50m Freestyle Relay

1st - Plymouth Leander 1:48.20
Chan, Huggins 16
Paker, Batuhan 14
Rayment, Callum 17
Schmidt, Jacek 15

2nd - Devonport Royal SC 1:52.83
Christie, Alex 15
Langmead, Stanley 15
Symons-Brown, Aiden 12
Brady, Joseph 16

3rd - Caradon Swimming Club 1:58.41
Mills-Shute, Sam 15
Cory, Jenson 15
Roebuck, Adam 16
Hall-Strange, Tom 14

4th - Tavistock Swimming Club 2:21.00
Noakes, Ieuan 15
Lake, JJ 9
Morgan, George 17
Noakes, Hamish 12

5th - Devonport Roayl SA 2:15.03
White, Danny 11
Davies, George 13
Short, Leighton 13
Pitt, Charlie 12

1st - Plymouth Leander 1:48.20
De Jager, Emma 15
Faitti, Cecilia 14
Gribble, Rebecca 17
Marles, Maisie 15

2nd - Devonport Royal 1:58.90
Coleman, Jasmin 13
Rainford, Kate 13
Stewart, Jess 15
Mainning, Jessica 16

3rd - Tavistock Swimming Club 2:12.30
Francis, Amber 16
Walker, Charlotte 11
Chitty, Hannah 16
Roberts, Amy 11

4th - Carradon Swimming Club 2:19.21
Hicks, Charlotte 14
Thorp, Lily 12
McCall, Ellie 16
Swart, Myah 12

5th - Devonport Royal SA 2:30.86
Daly, Abigail 11
Koenner, Aleksandra 12
Stentiford, Phoebe 10
King, Sophia 10

Event 43 - Boys 100m Freestyle Finalists

Event 44 - Girls 100m Freestyle Finalists

1 Greenwood, Nathan 17 PLYW 53.44
2 Rayment, Callum 17 PLYW 53.70
3 Murphy, Jamie 16 PLYW 55.66
4 Dinham, Sam 18 PLYW 56.47
5 Nurse, Kane 16 PLYW 56.60
6 Cleal, Will 18 PLYW 56.77
7 Bowden, Finley 17 DRSA 57.09
8 Osrin, Tommy 15 PLYW 57.44

1 Gribble, Rebecca 17 PLYW 1:01.64
2 De Jager, Emma 15 PLYW 1:02.44
3 Carnie, Elle 14 PLYW 1.02.56
4 Osrin, Honey 13 PLYW 1.02.90
5 Aspen, Isobel 15 CRNW 1.03.98
6 Stephens, Issie 14 PLYW 1.05.37
7 Murphy, Claire 13 MK 1.06.27
8 Teague, Sarah 16 TSC 1.08.16


2015 championships

 

Event 8 - Girls 100m Fly Finalists

Event 9 - Boys 100m Backstroke Finalists

1 Noyce, Emma 17 KKSW 1:08.93
2 Thomas, Becky 22 PLYW 1:10.53
3 Wurst, Isabel 15 PLYW 1:12.82
4 Stephens, Isabelle 13 PLYW 1:13.94
5 Wood, Sydney 14 PLYW 1:14.73
6 Steer, Hollie 13 DINW 1:15.18
7 Lee, Olivia 11 MKSW 1:16.34
8 Harries, Megan 14 PLYW 1:16.98

1 Foley, Noah 17 PLYW 59.57
2 Millington, Alexander 17 PLYW 59.62
3 Unterganschnigg, Stephan 15 PLYW 1:05.29
4 Jones, Quinn 15 DINW 1:06.47
5 Rayment, Ethan 14 PLYW 1:07.69
6 Noble, Harry 14 DRSA 1:08.35
7 Cusack, Ben 15 KKSW 1:09.86
8 Green, William 14 DINW 1:09.98

Event 17 - Boys 100m IM Finalists

Event 18 - Girls 100m Breastroke Finalists

1 Lee, Christopher 21 PLYW 1:01.78
2 Greenwood, Nathan 16 PLYW 1:02.80
3 Rookes, Kieran 18 TSCW 1:03.03
4 Dinham, Sam 17 PLYW 1:03.92
5 Rookes, Nathaniel 22 TSCW 1:04.00
6 Foley, Noah 17 PLYW 1:05.58
7 McGurk, Cameron 18 TSCW 1:06.56
8 Oakley, Luke 20 PLYW 1:09.04

1 Lawrence, Emily 16 KKSW 1:15.93 20
2 Caglayan, Lara 16 PLYW 1:17.16 17
3 Broekhoven, Lana 12 PLYW 1:20.58 16
4 Teague, Sarah 14 TSCW 1:21.51 15
5 Craigie, Charlotte 15 DINW 1:23.16 14
6 Duff, Georgia 13 PLYW 1:24.06 13
7 Aspen, Isobel 14 CRNW 1:24.36 12
8 Schell, Emma 16 PLYW 1:27.15 11

Event 26 - Boys 100m Fly Finalists

Event 27 - Girls 100m Backstroke Finalists

1 Raw, Alexander 16 PLYW 1:01.63
2 Rayment, Ethan 14 PLYW 1:05.23
3 Smart, Edward 14 PLYW 1:06.29
4 Oliver, Scott 14 PLYW 1:08.24
5 France, Jake 15 TSCW 1:08.43
6 Jones, Reid 13 DINW 1:10.83
7 Edwards-Pratt, Louis 12 PLYW 1:12.16
8 Robinson, Connor 12 PLYW 1:16.17

1 Noyce, Emma 17 KKSW 1:08.10
2 Gribble, Rebecca 16 PLYW 1:08.72
3 Peach, Kate 15 KKSW 1:11.68
4 Carne, Elle 13 PLYW 1:11.90
5 Aspen, Isobel 14 CRNW 1:13.46
6 Stephens, Isabelle 13 PLYW 1:13.74
7 Elliott, Phoebe 13 PLYW 1:15.60
8 Stewart, Jess 14 CRNW 1:16.97

Event 35 - Girls 100m IM Finalists

Event 36 - Boys 100m Breastroke Finalists

1 Caglayan, Lara 16 PLYW 1:11.37
2 Noyce, Emma 17 KKSW 1:11.55
3 Blake, Charlotte 15 KKSW 1:12.15
4 Craigie, Charlotte 15 DINW 1:14.27
5 Teague, Sarah 14 TSCW 1:15.02
6 Peach, Kate 15 KKSW 1:15.39
7 Edmonds, Amy 16 KKSW 1:15.84
8 Aspen, Isobel 14 CRNW 1:17.85

1 Rookes, Kieran 18 TSCW 1:08.09
2 Bouverie, Ryan 16 PLYW 1:14.80
3 Andrews, Connor 17 PLYW 1:16.28
4 Jones, Quinn 15 DINW 1:17.41
5 Murphy, Jamie 15 PLYW 1:19.53
6 Cusack, Ben 15 KKSW 1:21.40
7 France, Jake 15 TSCW 1:23.81
8 Suckling, Ben 13 CRNW 1:27.08

Event 37 - Boys 4 x 50m Freestyle Relay

Event 38 - Girls 4x50m Freestyle Relay

1 PLYW A 1:39.31 40
1) Lee, Christopher 21
2) Andrews, Connor 17
3) Greenwood, Nathan 16
4) Raw, Alexander 16

2 TSCW A 1:43.24 34
1) Rookes, Kieran 18
2) Rookes, Nathaniel 22
3) McGurk, Cameron 18
4) France, Jake 15

3 DINW A 1:49.05 32
1) Jones, Reid 13
2) Green, William 14
3) Plumb, Matt 13
4) Jones, Quinn 15

1 PLYW A 1:54.36 40
1) Gribble, Rebecca 16
2) Thomas, Becky 22
3) Wood, Sydney 14
4) Marles, Tait 18

2 PLYW B 2:00.87 34
1) Stephens, Isabelle 13
2) Carne, Elle 13
3) Broekhoven, Lana 12
4) Dolton, Laura 13

3 DINW A 2:01.38 32
1) Steer, Hollie 13
2) Harris, Olivia 16
3) Steer, Lucy 13
4) Craigie, Charlotte 15

Event 43 - Boys 100m Freestyle Finalists

Event 44 - Girls 100m Freestyle Finalists

1 McGurk, Cameron 18 TSCW 56.48
2 Christie, Jonathan 18 DRSA 57.78
3 Gray, Sean 15 PLYW 58.34
4 Noble, Harry 14 DRSA 58.43
5 France, Jake 15 TSCW 59.29
6 Morgan, George 16 TSCW 1:00.28
7 Smart, Edward 14 PLYW 1:00.68
8 Cusack, Ben 15 KKSW 1:01.09

1 Gribble, Rebecca 16 PLYW 1:01.54
2 Marles, Tait 18 PLYW 1:01.58
3 Noyce, Becky 15 KKSW 1:01.67
4 Wood, Sydney 14 PLYW 1:03.17
5 Blake, Charlotte 15 KKSW 1:03.35
6 Thomas, Becky 22 PLYW 1:04.50
7 Craigie, Charlotte 15 DINW 1:04.60
8 Carne, Elle 13 PLYW 1:09.16

 

 

2014 championships

3rd,4th and 12th Oct 2014

2013 championships

5th,6th and 13th Oct

Girls 100m champions Boys 100m champions

Girls 100m Freestyle champions

From left to right:
1 Hastings, Sophie 16 KC 59.60
Lord Mayor of Plymouth
Neil Glasson (Chairman City Of Plymouth ASA)
2 Picillo, Leah 16 KC 1:01.23
3 Blake, Charlotte 13 KKSC 1:02.03

Other finalists

4 Martin, Georgia 13 KC 1:02.17
5 Marles, Tait 15 PLYW 1:02.94
6 Yu, Kristina 15 PLYW 1:02.97
7 Carpenter, Jessica 16 KC 1:03.08
8 Noyce, Emma 15 KKSC 1:03.09

Boys 100m Backstroke champions

From left to right;
1 Normington, Thomas 16 PLYW 1:00.46
Neil Glasson (Chairman City Of Plymouth ASA)
2 Pillage, Myles 15 PLYW 1:01.31
3 Forman, Richard 17 KKSC 1:01.55

Other finalists

4 Stanyer, Toby 15 KC 1:01.88
5 Staig, Benjamin 14 KC 1:02.68
6 Oliver, Russell 19 KC 1:02.95
7 Lee, Christopher 19 PLYW 1:03.29
8 Nielsen, Robbie 14 KC 1:05.01

   
Girsl 100 IM champs Boys 100 Fly champs

Girls 100m IM champs

1 Picillo, Leah 16 KC 1:07.59
2 Small, Deandre 17 PLYW 1:08.55
3 Buys, Jeanri 13 PLYW 1:09.85

Other finalists
4 Watmore, Beth 15 KC 1:10.44
5 Grace, Jenny 16 KKSC 1:11.40
6 Fairbairn, Corrie 15 PLYW 1:11.66
7 Martin, Georgia 13 KC 1:11.77
8 Jones, Georgia 15 KC 1:12.35

Boys 100m Butterfly champs

1 Ivanov, Nikita 16 KC 1:00.22
2 Oliver, Russell 19 KC 1:01.24
3 Fannon, Rob 18 PLYW 1:01.99

Other finalists
4 Staig, Benjamin 14 KC 1:02.43
5 Pillage, Myles 15 PLYW 1:04.52
6 McAntagart, Donovan 16 KC 1:06.51
7 Wardle, Harry 15 PLYW 1:08.91
8 Lee, Christopher 19 PLYW 1:10.21

   
Girls 100 fly final Boys 100 Breast

Girls 100m Butterfly champs

1 Noyce, Emma 15 KKSC 1:10.00
2 Paddon, Ella 16 KC 1:10.33
3 Picillo, Leah 16 KC 1:10.40

Other finalists
4 Watmore, Beth 15 KC 1:11.00
5 Buys, Jeanri 13 PLYW 1:11.71
6 Wall, Darcey 15 KKSC 1:13.69
7 Martin, Georgia 13 KC 1:13.99
--- Rowland, Lucy 15 PLYW DQ

Boys 100m Breastroke champs

1 McAntagart, Donovan 16 KC 1:08.42
2 Rookes, Kieran 16 TSC 1:09.02
3 Oliver, Russell 19 KC 1:10.34

Other finalists
4 Colley, David 17 KC 1:11.05
5 Luckham-Down, William 15 KC 1:11.25
6 Pillage, Myles 15 PLYW 1:11.71
7 Normington, Thomas 16 PLYW 1:12.05
8 Lee, Christopher 19 PLYW 1:13.67

   
Girls 100 back final Boys 100 IM final

Girls 100m Backstroke champs

1 Small, Deandre 17 PLYW 1:06.70
2 Rowland, Lucy 15 PLYW 1:08.31
3 Picillo, Leah 16 KC 1:08.52

Other finalists
4 Gribble, Rebecca 14 PLYW 1:08.79
5 Jones, Georgia 15 KC 1:09.20
6 Thomas, Daisy 14 PLYW 1:10.41
7 Burchell, Lucy 13 PLYW 1:10.80
8 Martin, Georgia 13 KC 1:10.94

Boys 100m IM champs

1 Pillage, Myles 15 PLYW 1:01.20
2 Normington, Thomas 16 PLYW 1:01.41
3 Oliver, Russell 19 KC 1:02.39

Other finalists
4 Forman, Richard 17 KKSC 1:05.01
5 Lee, Christopher 19 PLYW 1:06.37
6 Dorey, Robert 17 KKSC 1:06.98
7 Luckham-Down, William 15 KC 1:07.11
8 Colley, David 17 KC 1:08.34

   
Boys Relay Champs Girls Relay champs

Boys 200m Relay champs

1 PLYW A 1:41.09
2 TSC A 1:44.75
3 KKSC A 1:49.37
4 TSC B 1:52.39
5 PLYW B 1:53.28

Girls 200m Relay champs

1 PLYW A 1:54.96
2 PLYW B 1:56.89
3 KKSC A 1:58.40
4 TSC A 2:10.62
5 TSC B 2:13.61

   
Girls 100 Breast Boys 100 Free

Girls 100m Breaststoke champs

1 Low, Natasha-lin 16 KC 1:14.43
2 Watmore, Beth 15 KC 1:16.68
3 Grace, Jenny 16 KKSC 1:20.23

Other finalists
4 Caglayan, Lara 14 PLYW 1:20.61
5 Thomas, Daisy 14 PLYW 1:21.18
6 Lawrence, Emily 14 KKSC 1:21.21
7 O'Reilly, Brittaney 14 KC 1:22.50
8 Jones, Georgia 15 KC 1:26.03

Boys 100m Freestyle champs

1 Dorey, Robert 17 KKSC 54.53
2 Fannon, Rob 18 PLYW 54.56
3 Ivanov, Nikita 16 KC 54.76

Other finalists
4 Normington, Thomas 16 PLYW 55.03
5 Lee, Christopher 19 PLYW 55.87
6 McGurk, Cameron 16 TSC 56.74
7 Andrews, Connor 15 PLYW 57.05
8 Luckham-Down, William 15 KC 57.64

 

2012 No pictures. If you have something for this year and would like to contribute to this gallery please contact the webmaster.

2011 championships

2010 championships

2009 championships

2008 championships